Dzisiaj otwarte Wpadnij do nas Zapraszamy Codziennie
9:00 - 16:45

Ciekawe właściwości złota – co warto wiedzieć o tym kruszcu?

gacek-like
grudki złota na szali

W ostatnim wpisie przybliżyliśmy fascynujące dzieje złota. Teraz przyszedł czas na opisanie właściwości tego kruszcu, które sprawiają, że jest on wykorzystywany w wielu różnych branżach. Sprawdza się m.in. w jubilerstwie, stomatologii, budownictwie, medycynie, kosmetologii, a także przy tworzeniu elektroniki. Co warto wiedzieć o tym pochodzącym z kosmosu skarbie? Zachęcamy do lektury!

Jak wygląda złoto?

Choć mogłoby się wydawać, że każdy, kto widział złotą biżuterię, wie, jak wygląda ten kruszec, to trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wyrobów jubilerskich jest on mieszany z innymi pierwiastkami. Czyste złoto jest bowiem bardzo plastyczne i rozciągliwe – jeden gram może zostać rozbity na płat o wielkości wynoszącej aż 1 m². To czyni je najbardziej kowalnym metalem na świecie, ale w jubilerstwie wymaga on stosowania utwardzających domieszek. Oryginalnie metal wydobywany w kopalniach złota zawsze ma kolor żółty – jego barwa zmienia się dopiero w przypadku dodania innego pierwiastka.

Niezniszczalny metal

Jeśli jakiś metal miałaby być superbohaterem, na pewno zostałoby nim złoto! Pierwiastek ten jest odporny na działanie powietrza, tlenu oraz różnych kwasów. Zawsze pozostanie błyszczące, a także nie ulegnie korozji. Jego wartość jest więc niezmienna, nawet po latach od wydobycia. Można powiedzieć, że kruszec ten jest niemal niezniszczalny – substancją, która może roztwarzać złoto, jest woda królewska, czyli mieszanina stężonego kwasu solnego i azotowego.

Wspaniały przewodnik

Cenną właściwością złota jest to, że stanowi ono doskonały przewodnik prądu elektrycznego oraz ciepła. Ta cecha, w połączeniu z niewielką reaktywnością, sprawia, że opisywany metal ma szerokie zastosowanie w przypadku branży elektronicznej. Złoto wykorzystywane jest w sprzętach stosowanych do celów medycznych, ale też w telefonach komórkowych, komputerach oraz wielu innych instalacjach.

sztaba złota

Złoto jako odbłyśnik

Złoto jest jednym metali, który doskonale odbija światło słoneczne. To w połączeniu z jego niezniszczalnością sprawia, że cienką warstwą tego metalu pokrywane są elementy statków kosmicznych i hełmów astronautów. Delikatnych folii z domieszką złota używa się coraz częściej także w budownictwie – nałożone na przeszklone powierzchnie chronią przed przegrzaniem obiektów.

Złoto a ludzki organizm

Metal szlachetny, o którym piszemy, nie ma zapachu ani smaku. Skąd wiadomo, że nie ma tego drugiego? Otóż na rynku dostępne jest złoto jadalne, które bywa stosowane w niektórych produktach spożywczych – raczej w celach dekoracyjnych, np. w formie płatków czy listków.

Ze względu na biokompatybilność, a także wspomniane wcześniej cechy takie jak plastyczność i niezniszczalność tego metalu, jest on od dawna wykorzystywany w stomatologii – do tworzenia protez, mostów i koronek dentystycznych. Co więcej, niektóre formy złota bywają wykorzystywane w kosmetologii oraz w medycynie – wspomagająco w wybranych terapiach.

Złoto to fascynujący pierwiastek, który dzięki swoim właściwościom znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tym szlachetnym metalu, nasza Kopalnia Złota jest miejscem dla Ciebie!

Pozostałe artykuły

kopalnia złota
gacek-bezsennosc
Godziny
otwarcia

Kompleks atrakcji w Kopalni Złota czynny jest codziennie.

Dzisiaj otwarty jest w godzinach: 9:00 – 16:45.
Godziny otwarcia poszczególnych atrakcji mogą się różnić.

Wyróżniamy
dwa sezony
Sezon letni

od 1 kwietnia do 31 października
kompleks czynny:
9:00- 18:00

Sezon Zimowy

od 1 listopada do 31 marca
kompleks czynny:
9:00- 17:00

Cennik
biletów
Programy
zwiedzania
Oferta dla
grup i szkół
Rezerwuj bilet
Praktyczne informacje

Zwiedzaj
z przewodnikiem

Cennik
biletów
Programy zwiedzania
Oferta dla grup i szkół
Kup bilet
Praktyczne informacje
gacek-slimak
Twoja prywatność ma dla nas znaczenie

Pliki cookies i podobne technologie są używane na naszych stronach w celu personalizacji treści i reklam, dostarczania i ulepszania funkcji produktów oraz analizowania ruchu na naszej stronie internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej. Kontynuując korzystanie z naszych witryn i usług, zgadzasz się na użycie tych plików cookie i podobnych technologii.