Jesteśmy czynni codziennie, na zwiedzanie wystarczy przyjechać, bilety dostępne są na miejscu. Rezerwacja telefoniczna co najmniej z jednodniowym wyprzedzeniem (w miarę wolnych miejsc) konieczna jest jedynie na podziemny spływ łodzią. Zapraszamy!

Dzisiaj otwarte Wpadnij do nas Zapraszamy Codziennie
9:00 - 17:30

Fascynująca historia złota

gacek-like
fascynująca historia złota

Złoto to piękny kruszec, który znany jest chyba wszystkim. Wiele osób ma w swoim posiadaniu wykonane z niego lub z jego domieszką przedmioty. Co jednak wiemy o tym wyjątkowym skarbie Ziemi? W tym wpisie przedstawimy teorie dotyczące złota – jego powstania i wyjątkowości. To ciekawostki, które pozwolą Wam zabłysnąć w wielu rozmowach. Zapraszamy do lektury.

Kosmiczne pochodzenie złota

Jak ten uwielbiany przez ludzi kruszec znalazł się na Ziemi? Otóż z kosmosu. Właściwie nie tyle znalazł się na niej, ile stał się jej elementem składowym. Jak podają niektóre źródła, po wybuchu supernowej, w wyniku procesów towarzyszących formowaniu się naszej planety, do tworzącego się jądra Ziemi zaczęło spływać żelazo wraz z powstałymi w tych ekstremalnych warunkach metalami szlachetnymi, m.in. złotem.

Skąd jednak kruszec ten znalazł się poza jądrem planety? Wg teorii naukowców, gdy Ziemia była jeszcze młodą planetą, doszło do Wielkiego Bombardowania, w wyniku którego wraz ze spadającymi na powierzchnię meteorytami dotarło m.in. złoto.

W obu przypadkach ten szlachetny metal trafił jednak do głębszych warstw globu. Jak więc możliwe stało się wydobywanie złota, skoro człowiek ma dostęp jedynie do skorupy ziemskiej? Teoria zakłada, że w wyniku ruchów tektonicznych, część metali, w tym także złoto, przedostało się do najwyższej warstwy, a my dziś możemy korzystać z zalet tego niebywałego kruszcu.

kopalnia złota

Ograniczona ilość żółtego metalu szlachetnego

Choć jak wspomnieliśmy część złota znalazła się w skorupie, to jednak jego znakomita większość pozostała w głębszych warstwach planety, do których nie mamy dostępu. Ilość osiągalnego dla nas złota jest więc ograniczona, a wstępne wyliczenia wskazują, że znane nam zasoby wyczerpią się w przeciągu kilkudziesięciu lat. Tu warto jednak wspomnieć, że złoto to materiał odnawialny, który można poddać recyklingowi.

Wyjątkowość tego metalu czyni miejsca takie jak Kopalnia Złota w Złotym Stoku jeszcze ciekawszymi. Tutaj można liczyć bowiem na takie atrakcje jak odlewanie złotej sztabki, co po poznaniu genezy kruszcu nabiera nowego znaczenia.

Gdzie wydobywano i wydobywa się złoto?

Fascynującym faktem dotyczącym złota jest to, że jego złoża występują na wszystkich zamieszkałych przez ludzi kontynentach. Obecnie największe ilości tego kruszcu wydobywa się w Republice Południowej Afryki.

Obecnie w Polsce złoto wydobywa się jedynie na terenie kopalni miedziowo-srebrowych, które występują na monoklinie przedsudeckiej. Niegdyś ważnym ośrodkiem wydobycia był nasz Złoty Stok. W XVI wieku wydobywało się tutaj około 110 kg złota rocznie. Dziś Kopalnia otwarta jest dla zwiedzających, którzy chcą poznać tajniki pracy górników poszukujących złóż złota.

Złoto jest wyjątkowym metalem, którego kosmiczna historia i cenne właściwości – o których przeczytacie w następnym wpisie – mogą zadziwiać i fascynować. Miejsce, takie jak nasza Kopalnia, pozwala poznać jeszcze więcej ciekawostek związanych z tym niezwykłym kruszcem. Jesteście gotowi na złotą przygodę?

gacek-bezsennosc
Godziny
otwarcia

Kompleks atrakcji w Kopalni Złota czynny jest codziennie.

Dzisiaj otwarty jest w godzinach: 9:00 – 17:30.
Godziny otwarcia poszczególnych atrakcji mogą się różnić.

Wyróżniamy
dwa sezony
Sezon letni

od 1 kwietnia do 31 października
kompleks czynny:
9:00- 18:00

Sezon Zimowy

od 1 listopada do 31 marca
kompleks czynny:
9:00- 17:00

Cennik
biletów
Programy
zwiedzania
Oferta dla
grup i szkół
Rezerwuj bilet
Praktyczne informacje

Zwiedzaj
z przewodnikiem

Cennik
biletów
Programy zwiedzania
Oferta dla grup i szkół
Kup bilet
Praktyczne informacje
gacek-slimak
Twoja prywatność ma dla nas znaczenie

Pliki cookies i podobne technologie są używane na naszych stronach w celu personalizacji treści i reklam, dostarczania i ulepszania funkcji produktów oraz analizowania ruchu na naszej stronie internetowej. Więcej szczegółów znajdziesz poniżej. Kontynuując korzystanie z naszych witryn i usług, zgadzasz się na użycie tych plików cookie i podobnych technologii.